Неділя, 17 Січня 2021
ОСТАННІ НОВИНИ:

Разом – сила. Як навчити учнів молодшої школи співпрацювати між собою

Уміння співпрацювати з іншими – одна з важливих компетенцій НУШ та актуальних навичок ХХІ століття.

Часто можна почути, що сучасні, зосереджені на гаджетах діти, переважно індивідуалісти. У цьому немає нічого поганого, проте опитування та дослідження свідчать, що вміння працювати в команді – запорука успіху в житті.

Дитина має засвоювати правила взаємодії з іншими людьми з раннього віку. Вона грається з іншими дітьми, ділиться з ними, катається на гойдалці по черзі, а також є частиною родини та взаємодіє з її членами. Початкова школа – період, коли навички співпраці необхідно відточувати. На думку експертів, уміння працювати в команді розвиває впевненість в собі та довіру до людей. Також здатність до співпраці допомагає отримати та розвинути інші важливі соціальні навички:

  •   здатність співпереживати;
  •   уміння знаходити компроміс;
  •   комунікативні здібності;
  •   толерантність.

Універсальні техніки, що вчать співпрацювати

Працювати в команді не завжди просто. Діти сперечаються, не можуть поступитися особистими інтересами. Але саме в командному середовищі вони отримують навички вирішення проблем. Пропонуємо універсальні поради,  які допоможуть дітям опанувати командну роботу.

  1. Позашкільні активності. Головне – знайти те, що дитині справді цікаво. Це може бути гурток з програмування, футбол, театральна студія чи малювання. Співпраця з групою вчить командній роботі.
  2. Вчитися бачити потреби інших. Мотивуйте дітей цікавитися не лише своїми потребами. Насамперед, можна вболівати за успіхи членів своєї команди чи учасників гуртка.
  3. Пропагуйте єдність вдома. Сім’я – приклад, на якому простіше за все пояснити, що разом ми – сила.
  4. Усе має бути весело. Організовуючи і пропонуючи ігри чи активності, спрямовані на розвиток командної роботи, не акцентуйте на цьому уваги. Нехай це буде просто гра чи цікава активність. Вже після закінчення можна поговорити про важливість співпраці.
  5. Читайте твори про важливість співпраці та обговорюйте їх, наприклад, відому байку «Лебідь, рак та щука».

Ігри та активності, що вчать працювати в команді

Граючись, можна навчитися будь-чого, і співпраця з іншими – не виняток. Пропонуємо кілька простих ігор, орієнтованих на прокачування навичок командної роботи.

Коти та собаки

Для цієї гри кожен учень отримує назву тварини «Кіт» чи «Собака». Усі учасники закривають очі, а їхнє завдання – знайти своїх по голосу. Гра закінчена, коли всі «Коти» та «Собаки» зібралися у відповідні команди.

Читайте також:  Учитель не зобов'язаний пояснювати матеріал ще й на "дистанційці" після основної роботи, – блогерка

Створюємо шедевр

Мета цієї гри – створити спільний витвір мистецтва. Для цього знадобиться великий аркуш паперу, фарби, фломастери. Вчитель дає тему ілюстрації, прикріплює листок до стіни чи розкладає на підлозі. Далі діти гуртом малюють, важливо заохочувати їх розподіляти обов’язки.

Розв’язати вузли

Для цієї гри знадобиться довга мотузка,  на відстані кожних двох метрів треба зав’язати вузол. Далі за кожним вузлом стає учень та хапається за мотузку однією рукою. Завдання команди – розв’язати всі вузли вільною рукою. Після цієї гри варто обговорити, чому команді вдалося чи не вдалося впоратися із завданням.

Поради для батьків: як навчити дитину співпрацювати з іншими

Існує чимало способів відточити навички командної роботи вдома:

  •   Настільні ігри (Дженга, Уно та ін. ). Вони вчать співпрацювати, дотримуватися черги, йти на компроміс. Діти можуть грати як з однолітками, так і з сім’єю.
  •   Командні спортивні ігри. Один із найкращих способів навчитися працювати разом, але дітям часто важко впоратися самотужки, особливо  якщо виникають конфліктні ситуації. Тому краще, щоб з ними був дорослий у ролі тренера.
  •   Спільне приготування їжі. Для розвитку навичок командної роботи можна використовувати прості щоденні справи, наприклад, приготування вечері. Спершу усі вирішують, що готувати, знаходять рецепт, йдуть за покупками та готують страву.
  •   Підготовка до концерту. Підготувати концерт для сім’ї чи разом з друзями для декількох сімей – не лише веселе, але й корисне заняття. Тут без командних навичок ніяк.
  •   Великий пазл або Лего. Великий конструктор, мозаїку чи пазл набагато простіше збирати гуртом, але якщо попередньо правильно розділити обов’язки.
  •   Обмеження часу перед екраном. Саме по собі обмеження часу з гаджетами не навчить дитину співпрацювати з іншими. Але зараз багато дітей проводить надто багато часу перед екраном, а краще замість цього вчитися налагоджувати  соціальні зв’язки у реальному світі.

Джерело.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: